اجاره شله دیزین
اجاره شله دیزین
اجاره شله دیزین

اجاره شله دیزین

لطفا حتما قبل از رزرو، جهت اطلاع از ظرفیت و دریافت لینک رزرو به صفحه اینستاگرام شله های دیزین() پیام دهید. از اینکه ما را فالو میکنید متشکریم.

 

اقامت در کوهستان برای اهالی کوهنوردی و اسکی نام «شَله» را تداعی می کند. کلبه هایی در دل مناطق برف گیر و حاشیه های پیست های اسکی که می تواند بخشی از یک سفر مفرح و خاطره انگیز برای دوست داران ورزش اسکی باشد. چیزی که در اکثر تصاویر پیست های اسکی در جهان نیز به چشم می آید. ردیفی از کلبه های کوچک در دل کوهستانی برفگیر که در حاشیه پیست های اسکی امتداد دارند. نمونه این کلبه های زیبا در پیست های اسکی ایران نیز دیده می شوند. بهترین و استانداردترین شله ها در ایران را می توان در حاشیه پيست بین المللی اسکی دیزین پیدا کرد. مي توان گفت شله های دیزین تنها نمونه های واقعی شله در ایران است. شله ها در حاشیه ساختمان شماره دو هتل دیزین قرار گرفته اند. در این گزارش با اطلاعات جامعی در باره اجاره شله در دیزین آشنا می شویم و درباره این ساختمان های زیبای چوبی آگاهی بیشتری کسب خواهیم کرد. برای اجاره شله دیزین ابتدا باید به پیست بزرگ اسکی دیزین برویم.

 

 

 دیزین مجموعه ورزشی مجهزی است که مهمترین رخدادهای ورزش اسکی در ایران را میزبانی می کند و هر سال میزبان شمار زیادی از توریست های ورزشی از گوشه و کنار دنیا است. توریست های ورزشی که اجاره کلبه های چوبی در دیزین را به اقامت در هتل دیزین ترجیح می دهند. در ادامه فرایند اجاره شله دیزین را برای شما شرح خواهیم داد. اما ابتدا نگاه کوتاهی به «شَله» خواهیم داشت. شله، شاله یا شالت، همه این نام ها برای نوعی از کلبه در مناطق کوهستانی اروپا به کار برده می شود. شله ها انواع مختلفی دارد که مشهورترین آنها کلبه های سوئیسی هستند. امروزه شله به عنوان سبکی از معماری طرفداران زیادی دارد اما قرن ها پیش، چه در سوئیس یا نروژ و چه در اتریش و آلمان و یا در دیگر مناطق کوهستانی اروپا و به خصوص دامنه های آلپ، شله را به عنوان اقامتگاهی روستایی می شناختند که معماری ساده ای داشت و عمده ترین مصالحی که در ساخت آن به کار گرفته می شد چوب بود. شله ها از زمانی که ثروتمندان اروپایی به مسافرت های کوهستانی علاقمند شدند شهرت گرفتند. نجیب زاده های اروپایی ترجیح می دادند در سفر به مناطق برفگیر از شله ها برای اقامت استفاده کنند. در اوایل قرن 19 میلادی ساخت شله دیگر محدود به مناطق کوهستانی آلپ نبود و زیبایی کلبه های چوبی در تمامی اروپا گسترش یافت. با این وجود هنوز هم شله یا شالت اقامتگاه اصلی در سفر های کوهستانی به خصوص برای مسافران آلپ است. قیمت شله های لاکچری در آلپ بسیار گران تر از اقامت در هتل های کوهستانی است و برای همین بیشترین تقاضا رزرو و اقامت در شله ها از سوی ثروتمندانی است که برای اسکی به سوئیس می روند. علی رغم توسعه فناوری ساختمان، برای حفظ اصالت معماری شله ها، هنوز ساختمان های این کلبه های کوهستانی با ظاهری ساده و در یک یا دو طبقه ساخته می شود. در اروپا شله های بزرگ و چند طبقه نیز ساخته شده که به عنوان هتل استفاده می شوند و نمی توان از آنها به عنوان یک کلبه کوهستانی نام برد. از زمان رونق گرفتن هتل دیزین شله ها هم به مجموعه اقامتی پیست دیزین افزوده شدند.

 

اجاره شله دیزین

اجاره شله دیزین

 

شله دیزین چیست؟

راهیابی شله ها به ایران به زمان ساخت پیست اسکی دیزین باز می گردد. سبک معماری شله با نوع ساختمان کلبه های ایرانی تفاوت اساسی دارد و به همین دلیل این دو نوع کلبه به خوبی از هم قابل تمایز است. معماری زیبای شله این روزها در مناطق مختلف کشور نیز استفاده می شود، اما اصالت شله های کوهستانی با اسکی و پیست های اسکی گره خورده است. کلبه های چوبی با سقف شیروانی، چیزی که به وضوح در دیزین قابل مشاهده است. اگر تا به حال نام شله دیزین به گوشتان نخورده و نمی دانید شله دیزین چیست؟ ابتدا باید به پیست بین المللی اسکی دیزین بروید. برای رسیدن به دیزین، دو مسیر از تهران وجود دارد، ابتدا مسیر جاده چالوس که یکی از راه های سفر اهالی پایتخت به شمال کشور است. از ابتدای جاده چالوس تا خروجی هتل گچسر، حدود 63 کیلومتر است , از آنجا تا پیست دیزین نیز15 کیلومتر راه است. پیش از رسیدن به مجموعه بین المللی پیست دیزین، ساختمان های بزرگ و زیبای هتل گاجره را پشت سر می گذارید. اما مسیر دوم که مسیر فرعی به شمار می رود، از مسیر پیست اسکی شمشک است. محور شمشک دیزین به دلیل بارش سنگین برف، و برفگیر بودن محور فقط در چند ماه از سال قابل تردد است و بعد از شروع فصل بارش، معمولا مسدود می شود. در کنار پیست دیزین، هتل دیزین قرار گرفته است. هتلی که دارای دو ساختمان مجزا است که به ترتیب نزدیکی و دوری نسبت به جاده و پیست، به آن ها هتل شماره یک و شماره دو دیزین می گویند. شله های دیزین در کنار هتل دیزین شماره 2 و در دامنه کوه کنار پیست ساخته شده اند. این شله های بهترین و محبوب ترین آپشن اقامتی برای گروه های بالای 4 تا 5 نفره است. برای همین است که گروه های حرفه ای اسکی اجاره کردن شله را بر اقامت در هتل دیزین ترجیح می دهند. این شله ها از چوب ساخته شده و محیط خصوصی تری نسبت به هتل دارند. اگر اولویت اول شما در اسکی، ورزش در کنار خانواده یا دوستان نزدیک است، می شود گفت که شله ها میزبانان خوبی برای شما در طول اقامت در دیزین هستند.

 

اجاره شله دیزین

اجاره شله دیزین

 

اجاره روزانه ویلا در دیزین

با توضیحات مقدماتی درباره محل استقرار شله های دیزین، بهتر است نگاه نزدیک تری به این کلبه های زیبای چوبی داشته باشیم. هتل دیزین در مجموع دارای 20 شله است که از این تعداد سال گذشته 10 شله تعمیر و بازسازی شده و آماده سرویس دهی است. شله ها به گونه ای ساخته شده که راه دسترسی اتوموبیل رو تا دم در هر شله وجود دارد. زیربنای تقریبی شله ها 85 متر است. کلبه ها دو خوابه اند. در هر اتاق خواب یک تخت خواب دو نفره قرار گرفته و در نشیمن نیز کاناپه بزرگ تخت خواب شو که برای استفاده دو نفر مناسبت است قرار گرفته است. پس می شود یک گروه 6 نفره به راحتی در این شله ها اقامت کنند. منظره قابل مشاهده از شله ها پیست اسکی دیزین است، برای همین در فصل فعالیت پیست، این منظره بسیار تماشایی می شود. ساختمان شله ها تقریبا یک فرم است الا یک شله که در ادامه درباره اش خواهیم گفت، پس از نظر سرویس دهی و امکانات فرق چندانی نمی کند کدام شله را رزرو و اجاره کنید. اما تنها شله متفاوت در میان کلبه های دیزین، شله شماره 3 است که از نظر زیربنا بزرگتر از دیگران است. این شله که به نوعی VIP نیز به شمار می رود 10 متر مربع از دیگر شله ها بزرگتر است، دارای 2 سرویس بهداشتی است، مبلمان داخلی این شله نسبت به دیگر کلبه ها بهتر و شکیل تر است. در اتاق خوابش در کنار تخت دبل، یک تخت تکی نیز قرار دارد. در نشیمن نیز 2 کاناپه دبل وجود دارد که در مجموع قابلیت اسکان برای 9 نفر را فراهم می کند. از هتل امکان اجاره ویلا دیزین وجود ندارد، زیرا مدیریت شله ها مستقل از هتل دیزین است. برای همین جهت اجاره روزانه ویلا در دیزین و استفاده از یکی از این شله های زیبا و رویایی کافی است به اینستاگرام شله های دیزین پیام دهید.

 

اجاره شله دیزین

اجاره شله دیزین

 

قیمت شله های دیزین

شله های دیزین دارای همه امکانات رفاهی یک سوئیت هتل کامل اند. هر شله علاوه بر اتاق خواب، دارای سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه با تمامی لوازم مورد نیاز آشپزی است. در هر شله، یخچال و تلویزیون قرار داده شده است. برخلاف اقامت در هتل که پخت و پز در اتاق ها ممنوع است، می توان از آشپزخانه شله برای آشپزی استفاده کرد. مسافران می توانند مواد غذایی مورد نیاز برای پخت و پز را با خود به شله بیاروند. برای پذیرایی نیز در همه شله ها چای کیسه ای جهت تهیه نوشیدنی گرم در نظر گرفته شده و افرادی که تمایل دارند از نوشیدنی های دیگری استفاده کنند می توانند آن را جداگانه تهیه کنند. نزدیکی به هتل دیزین هم برای کسانی که تمایلی به پخت و پز ندارند و در سفر ترجیح می دهند از غذای گرم آماده استفاده کنند امتیاز ویژه است. رستوران سلف سرویس هتل دیزین در سه وعده صبحانه، نهار و شام را به مسافران ارائه می دهد که هزینه آن جداگانه محاسبه می شود. علاوه بر آشپزخانه، در محوطه بیرون هر شله منقل باربکیو ساخته شده است که برای تهیه انواع کباب ها یا حتی تهیه چای در فضای باز مناسب است. شله های هتل دیزین به صورت روزانه اجاره داده می شوند. اگر تمایل دارید بیش از یک شب در این شله ها اقامت کنید یا می خواهید شله VIP را برای اقامت انتخاب کنید حتما به اینستاگرام شله های دیزین پیام بدید و ضمن دریافت اطلاعات از امکان رزرو شله ها از قیمت اقامت با شرایط خاص آگاه شوید. به دلیل محدودیت در امکان رزور شله دیزین اگر قصد اقامت در این کلبه ها را دارید، فرصت را از دست ندهید و البته توصیه ها ذیل را هم فراموش نکنید. مدارک لازم برای رزرو شله در دیزین عبارت است از، تصویر کارت ملی یا شناسنانمه شخصی که واچر به نامش صادر می شود. تعیین تعداد نفرات، تعیین تاریخ ورود و خروج، ارائه یک شماره تلفن همراه برای تماس ضروری، نشانی منزل و در نهایت تصویری از قبض پرداختی اجاره شله، اگر مسافران زوج باشند، در زمان مراجعه به پذیرش ارائه شناسنامه زوج ها الزامی است. همه مدارک لازم جهت رزرواسیون شله ها را می توانید از طریق اینستاگرام شله ها ارسال کنید تا مراحل رزرو در کمترین زمان ممکن برای شما انجام پذیرد. اما نکته آخر و کلیدی در رزرو شله های هتل دیزین، یک نکته ترافیکی است. حتما این نکته را به خاطر داشته باشید که جاده کرج – چالوس از ظهر جمعه (ساعت 13) به بعد از سمت چالوس به کرج یک طرفه می شود. پس اگر برای روز جمعه یا شنبه می خواهید شله رزرو کنید ساعت حرکتتان را به گونه ای میزان کنید که به محدودیت ترافیکی فوق برخورد نکنید. این محدودیت با تصمیم پلیس راه در برخی دیگر از ایام سال به خصوص در پایان ایام تعطیلات که مسافران از شمال کشور به تهران باز می گردند نیز اعمال می شود. بنابراین توصیه می کنیم پیش از رزرو حتما به اعلامیه های پلیس راه درباره محدودیت های ترافیکی جاده چالوس توجه کنید.

 

اجاره شله دیزین

اجاره شله دیزین

 

اجاره شله در شمشک

فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژه جايگزين «کلبه کوهستانی» را برای شله انتخاب کرده است. با این وجود هنوز هم اهالی ورزش اسکی به این کلبه های چوبی «شله» می گویند و واژه جايگزين هنوز فراگیر نشده است. همان طور که در بالا اشاره شد، شله های استاندارد در پیست های اسکی صرفا در کنار پیست اسکی دیزین ایجاد شده و در دیگر پیست های اسکی چنین امکانات اقامتی راه اندازی نشده است. اما در پیست اسکی شمشک که در نزدیکی پیست دیزین نیز قرار دارد، اقامتگاه هایی وجود دارد که بعضا از آن ها به عنوان شله نام برده می شود. اما در اصل این شله ها، سویئت رویال هایی است که در زمان پهلوی برای اقامت خاندان سلطنتی ایجاد شده بود. وقتی صحبت از اجاره شله در شمشک می شود، در اصل به اجاره این سوئیت های لوکس اشاره شده است. قیمت اجاره شله در شمشک به خاطر اینکه این سوئیت ها از اول برای استفاده عمومی ساخته نشده و صرفا جهت بهره برداری پهلوی ها و منسوبینشان ساخته شده بودند، گران بوده و صرفه اقتصادی ندارد. در نهایت باید گفت، حضور در یک کلبه چوبی که از هر نظر امکانات رفاهی آن آماده شده است، در کنار استفاده از مجهزترین پیست اسکی در کشور یعنی پیست بین المللی اسکی دیزین، در تمامی فصول سال می تواند خاطره انگیز باشد. شله ها در طول سال آماده سرویس دهی به مسافران است اما در فصل راه اندازی پیست دیزین، تقاضا برای اقامت در شله ها افزایش می یابد.